Mini-Doc of the Week 3 – Making Pasta

Is making your own pasta worth it?

I have been investigating ways to reduce my grocery bills, plastic packaging and keep an eye on what is in my food. I thought I’d give making pasta from scratch another try. I’ve done it a few times before but still had more problems than I thought I would.

A little longer than the advertised 1 minute! I’ll get better at making shorter ones as the year goes by.

I hope you enjoy my struggle!

 

 

Recipe

600 g flour

370 g eggs (4 really big ones!)

Kneaded by hand for 12 minutes

Then mixed in an ancient Kenwood for about a minute

Rested for 30 minutes

Mixed again in the Kenwood!!

Another rest (for us both!)

Then struggling with the pasta roller!

 

If you want to have a look at someone who really knows what they are doing, check out this lady! She makes it look easy!

As it turns out, given pasta is cheap, lasts well in the pantry and tastes more or less the same as the homemade stuff, I don’t think it’s worth it. A packet of dried lasagna costs  $A3.70. My afternoon’s efforts made the equivalent of  3 boxes for around $A5:00 – a saving of $6… let’s not factor in the labour cost! I did have some fun which should be factored in.

Shot entirely on my iPhone SMAX and edited using iMovie on my iMac.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.